شیشه ضد گلوله

شرکت شیشه تتراگلس، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های وارد کننده محصولات شیشه‌ای در سطح کشور است. یکی از دلایل معتبر بودن شرکت تتراگلس، به انجام رساندن چندین هزار پروژه موفق در این زمینه است.

نکته‌ای که باید درباره شیشه‌های ضد گلوله بدانید این است که آن‌ها کاملا هم غیر قابل نفوذ نیستند؛ در حقیقت هیچ کدام از شیشه‌های ضد گلوله در برابر هر نوع آسیبی ایمن نخواهند بود. دلیل این نام گذاری این بود که شیشه‌های ضد گلوله می‌توانند بخش زیادی از نیرو و شتاب گلوله‌ها را کم کنند؛ بنابراین این شیشه بیشتر از این که “ضد گلوله” باشد، “مقاوم در برابر گلوله” است.

امروزه شیشه‌های ضد گلوله به یکی از عناصر اصلی برنامه‌های امنیتی بالا تبدیل شده‌اند. از این شیشه‌ها به عنوان مانعی در برابر صدمات متفاوت استفاده می‌شود؛ از ویترین‌های طلا فروشی‌ها گرفته تا وسایل نقلیه نظامی، ماشین‌های حمل پول، خودروهای شخصی برخی از افراد مهم و … در ساخت همه آن‌ها از شیشه‌های ضد گلوله استفاده می‌شود.

شیشه‌های ضد گلوله با پراکنده کردن انرژی جنبشی گلوله‌ها و یا اشیاء دیگر پرتاب شده به سطح آن‌ها، از نفوذ آن اشیاء به داخل جلوگیری می‌کنند. باید بدانید که هنگام برخورد گلوله با این شیشه‌ها، حداقل لایه اول آن‌ها سوراخ می‌شود.

چرا شیشه ضد گلوله تتراگلس؟

شیشه ضد گلوله یک جایگزین بسیار مقاوم تر و با دوام تر برای شیشه در سازه های شیشه ای مختلف و وسایل نقلیه ای است که به حفاظت بیشتری نیاز دارند.

شیشه‌های ضد گلوله از چه چیزهایی ساخته می‌شوند؟

شیشه‌های ضد گلوله می‌توانند از چندین ماده (که همه‌شان از سطح محافظتی برخودار هستند) تشکیل شده باشند. سطوح محافظت شیشه‌های ضد گلوله متفاوت هستند؛ این سطوح محافظت به ده بخش تقسیم می‌شوند. از سطح 1 (که در برابر سه گلوله 9 میلیمتری مقاومت می‌کند) تا سطح 10 (که در برابر گلوله  BMG 50مقاوم است) همه از سطوح مقاومت این شیشه‌ها هستند. با این که ممکن است چند نوع رزین متفاوت در ساخت شیشه‌های مقاوم در برابر گلوله استفاده شود، اما اکریلیک و پلاستیک پلی کربنات هم گزینه‌های بسیار محبوبی در ساخت این نوع از شیشه‌ها هستند؛ دلیل این امر این است که هم پلی کربنات و هم اکریلیک از نظر ساختار کاملا مقاوم و سالم و دارای سطح شفافیت نوری بالایی هستند.

سطوح 1 تا 3 محافظت به صورت زیر هستند:

سطح یک محافظت: ضخامت شیشه‌های ضد گلوله با این سطح از محافظت دارای 1.9 سانتی متر (0.75 اینچ) ضخامت هستند. نیمی از این ضخامت آن‌ها از لایه‌هایی از جنس اکریلیک ساخته می‌شوند. این شیشه‌ها در برابر سه گلوله نه میلیمتری مقاوم هستند.

سطح دو: ضخامت پلی کربنات در این سطح بیشتر از یک اینچ است. شیشه‌ها با این سطح از محافظت قادر هستند تا در برابر سه گلوله اسلحه 357 مگنوم مقاومت کنند.

سطح سه: شیشه‌های این سطح، ضخامتشان به طور قابل توجهی بیشتر از شیشه‌های ضد گلوله دیگر است. این شیشه‌ها در برابر شلیک اسلحه‌های بسیار قوی، مقاومت کرده و اجازه نفوذ گلوله‌ها به داخل را نمی‌دهند.

انواع شیشه‌های ضد گلوله

شیشه‌های ضد گلوله از جنس اکریلیک

شیشه ضد گلوله اکریلیک یکی از انواع شیشه‌های ضد گلوله است که برای سطح امنیت معمولی و متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از شیشه‌های ضد گلوله دارای یک لایه ورق اکریلیک با ضخامت 3.1 سانتی متر (1.25 اینچ) هستند و دارای سطح 1 محافظت می‌باشد. این شیشه‌ها در برابر ضربه اشیائی که می‌توانند شیشه‌های معمولی را خرد کنند، و همین‌طور در برابر چند گلوله 9 میلیمتری مقاوم هستند.

شیشه‌های ضد گلوله پلی کربنات

نوع دیگری از شیشه‌های ضد گلوله، شیشه‌هایی از جنس پلی کربنات هستند. این شیشه‌ها با لایه‌های پلی کربنات ساخته شده‌اند؛ البته در میان آن‌ها چند لایه از پلی یورتان هم وجود دارد. یک ورق شیشه ضد گلوله ساخته شده از پلی کربنات دارای سطح سه محافظت هستند. این شیشه‌ها می‌توانند در برابر اصابت چند گلوله 9 میلیمتری دوام خود را حفظ کنند.

برای دستیابی به امنیت بیشتر، می‌توان چند لایه از این شیشه‌های ضدگلوله را با استفاده از پلاستیک پلی کربنات در کنار هم قرار داد. با این روش شما یک سطح کاملا مقاوم، سنگین و با دوام خواهید داشت. اما بهتر است بدانید که با بیشتر شدن ضخامت این شیشه‌ها، توانایی انتقال نور آن‌ها کاهش خواهد یافت؛ زیاد شدن وزن آن‌ها هم مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. برای مثال اگر از شیشه‌های ضد گلوله سنگین در ساخت خودرو‌ها استفاده کنید، وزن زیاد آن سبب اختلال در حرکت خودرو و پایین آمدن سرعت آن می‌شود.

تاریخچه شیشه‌های ضد گلوله

طرح شیشه ضد گلوله و شیشه مقاوم در برابر گلوله برای اولین بار در سال 1909 توسط ادوارد بندیکتوس که یک شیمی‌دان فرانسوی بود ثبت اختراع شد. در طرح‌های اولیه این محصول از سلولوئیدها (که پیش از پلاستیک مورد بهره برداری قرار می‌گرفتند) استفاده می‌شد؛ در این طرح‌ها سلولوئید در میان دو لایه شیشه قرار می‌گرفت. با گذشت زمان این ایده به چندین روش متفاوت و با چندین سطح اثر بخشی مختلف صورت گرفت. سال‌ها پیش شیشه‌های ضد گلوله با استفاده از چندین لایه شیشه همراه با پلی وینیل بوتريال (PVB)  ساخته می‌شد. یکی از دلایلی که امروزه بیشتر از ماده‌های اکریلیک و یا پلی کربنات در ساخت و تولید شیشه‌های ضد گلوله استفاده می‌شود، مقرون به صرفه‌تر بودن و ارزان‌تر بودن پلاستیک نسبت به ماده‌های دیگر است.