آینه شامپاینی (مسی)

آینه‌های مسی که با نام‌‌های رزگلد و یا آینه‌های شامپاینی هم شناخته می‌شوند، نوعی آینه‌‌ به رنگ رزگلد هستند. این نوع از آینه‌ها هیچ محدودیتی در سبک طراحی فضا ایجاد نمی‌کند و این شرایط را فراهم می‌آورد تا شخصی که از آن استفاده می‌کند در تعیین نوع دکوراسیون خود اختیار آزاد باشد. 

خانه/آینه کاری/آینه شامپاینی (مسی، رز گلد)

هر از گاهی رویه‌ها و مد‌های جدید، صنعت طراحی داخلی را تغییر می‌‌‌دهد. رنگ رزگلد (مسی) یکی از رنگ هایی ا‌‌ست که امروزه طرفدارانی زیادی دارد. تن رنگ رزگلد ترکیبی از رنگ‌های طلایی متالیک و رنگ رز پلاسیده است. در نتیجه ترکیب این رنگ‌ها، رنگی شبیه به رنگ مس به وجود می‌آید، اما کمی ظریف‌تر و مدرن‌تر. رنگ رزگلد ابتدا در اروپا رواج پیدا کرد اما طولی نکشید که این مد، به آمریکا هم رسید. مدرن بودن این رنگ باعث می‌شود تا در سبک‌های مختلف تزئین و دکوراسیون، به خصوص سبک‌های اسکاندیناوی، صنعتی و مینیمالیستی، از این رنگ استفاده شود. این رنگ تن بسیار رمانتیکی هم دارد.

چرا آینه شامپاینی تتراگلس؟

آینه‌های مسی (شامپاینی) از معروف‌ترین آینه‌های رنگی هستند. به این رنگ از آینه‌ها، رزگلد هم گفته می‌شود. این آینه‌های خوش رنگ علاوه بر زیبایی و ظاهر متنوعی که دارند، هم برای زیباسازی ساختمان‌های تجاری و هم برای طراحی داخلی خانه‌ها و منازل، مناسب هستند. 

یکی دیگر از دلایل انتخاب این آینه‌ها، رنگ آن‌هاست. مس یکی از فلزاتی است که از دیرینه میان ما ایرانی‌ها، محبوب بوده و در بسیاری از اشیاء در زمینه‌های مختلف از آن استفاده می‌شود.

استفاده از آینه‌های مسی (رزگلد) در دکوراسیون

به غیر از راه‌های قدیمی و ‌کلیشه‌ای متعارف در استفاده از این آینه‌ها، شما می‌توانید روش‌های جدیدتری را برای تزئین با آینه، به کار بگیرید و از نتیجه آن شگفت زده شوید.

1.بازتاب فضای خارجی در داخل

در صورت وجود منظره‌های جذاب و دیدنی در خارج از خانه، این روش کمک زیادی به زیباسازی محیط شما می‌کند. اگر آینه را در زاویه‌ای قرار دهید که منظره‌های موجود در خارج از محوطه را بازتاب دهد، به دلپذیرتر کردن محل، کمک زیادی کرده‌اید.

2.خلاقیت در آشپزخانه

به منظور ایجاد صفحات براق و امروزی در آشپزخانه، و مدرن‌تر کردن فضای آن، از آینه کمک بگیرید. این کار توهم بزرگ‌تر نشان داده شدن محیط را هم به وجود خواهد آورد.

3.بازتاب نور

آینه‌ها نور را منعکس می‌کنند که از ویژگی‌‌های مفید این شیء محسوب می‌شود. یکی از راهکارهای قدیمی و موثری که از زمان قدیم تا حالا، برای روشن‌تر و نورانی‌تر کردن فضا به کار می‌رود، قرار دادن آینه‌ها رو به روی منابع نور است.

حال اگر آینه قرار داده شده رنگی باشد، نور را با رنگ متفاوتی بازتاب می‌دهد و همین موضوع، باعث زیباتر شدن روشنایی می‌شود. بازتاب نور‌ خورشید و یا لامپ‌ها به رنگ شامپاینی، ظاهر کلی اتاق را تغییر می‌دهد.

4.استفاده از آینه‌ها با قاب‌های متنوع

آینه‌ها به شکل‌های متفاوتی ساخته می‌شوند. در این میان، قاب‌های مستطیلی و مثلثی، رایج‌تر از شکل‌های دیگر هستند. هرکدام از این شکل‌ها می‌توانند برای محیط شما مناسب باشند؛ البته این امر کاملا بستگی به سلیقه شما و نحوه تزئینی که به کار برده‌اید، دارد.

5.مبلمان

برای جلوه دادن به مبلمان خود، از آینه‌ها (به خصوص آینه‌های مستطیل شکل) استفاده کنید. آینه‌ها را جلوی کابینت و یا در کمد قرار دهید. همان‌طور که گفته شد این کار علاوه بر زیباتر کردن محیط، فضا را نیز روشن‌تر، می‌کند. چند نمونه از مکان‌های مناسب دیگر جهت افزودن آینه، داخل ویترین‌ها و کابینت‌ها هستند؛ قفسه‌های کتاب هم برای این کار توصیه می‌شوند، به خصوص اگر از کتابخانه‌ها برای نشان دادن مجموعه‌های دیگری به غیر از کتاب استفاده می‌کنید؛ زیرا آینه‌ها به راحت تر دیده شدن جزئیاتی که شما می‌خواهید دیده شوند، کمک شایانی می‌کنند.

6.ظاهر سازی

یک آینه به خودی خود قابلیت زیبا دیده شدن را دارا است؛ به ویژه اگر در قاب‌های آراسته و شکیل‌تر ساخته شده باشد. شما ‌می‌توانید از آینه برای ایجاد تنوع بصری و معطوف کردن انرژی به یک محل خاص، بهره ببرید. برای مثال می‌توانید دو آینه رزگلد دایره‌ای شکل را، در دوطرف یک آینه مستطیلی آویزان کرده و به آن جلوه‌ای متقارن بدهید.

7.ایجاد نورهای رنگی

برای زیباتر کردن اتاق نشیمن‌، اتاق ناهارخوری، آشپزخانه و یا اتاق خواب، شیشه های رنگی رزگلد را به منظور ایجاد یک نور رنگی و درخشان طبیعی، در پنجره‌های منزل خود قرار دهید. وجود نورهای طبیعی به رنگ رزگلد، منزل‌تان را ده‌ها برابر جذاب‌تر می‌کند.

استفاده از رنگ رزگلد در دکوراسیون کار سختی نیست. اما برای جلوگیری از خطا، باید به برخی از جزئیات توجه شود.

راه های مختلف برای استفاده از رنگ رزگلد در فضای داخلی

1.ایجاد سایه‌های خنثی

با استفاده از رنگ‌های خنثی در پایه دکوراسیون، مانند سیاه و یا خاکستری، جلوه مدرن و شیک رنگ رزگلد، در محیط تقویت می‌شود. کنار هم قرار گرفتن رنگ رزگلد و سفید، فضایی تمیز، ظریف و کمی عاشقانه را به وجود می‌آورد. ترکیب رنگ رزگلد و سیاه فضا را شخصی‌تر جلوه می‌دهد. بهتر است این دو رنگ را در اتاق‌های کوچک، کنار هم به کار نبرید. برای تقویت کردن وجه مدرن رزگلد ، حتما در کنار آن از رنگ خاکستری هم بهره ببرید. رنگ آبی تیره‌ و رنگ های روشن‌تری مانند صورتی هم همراه خوبی برای این رنگ هستند.

2.استفاده در جزئیات و لوازم جانبی

متداول‌ترین روش برای به کار بردن این رنگ، استفاده از آن در لوازم جزئی‌تر محیط است. این رنگ برای لامپ‌ها، قاب‌ها، قطعات سیم، براکت‌ها، قلاب، لوازم خانگی مانند قابلمه و … بسیار مناسب است. در محیط‌هایی مانند آشپزخانه و حمام، اشیائی مانند شیرآلات و سایر لوازم جانبی هم گزینه‌های خوبی هستند.

3.مبلمان

کسانی که مشکلی با امتحان کردن چیز‌های جدید در دکوراسیون خودشان ندارند، می توانند صندلی‌ها، میزها و بوفه‌هایی به این رنگ تهیه کرده و از آن استفاده کنند. این کار تاثیر بصری بیشتری بر محیط می‌گذارد؛ البته به شرطی که اعتدال در آن رعایت شود.

4.استفاده در هر گوشه‌ای از خانه

رنگ رزگلد قابلیت این را دارد تا در هر گوشه‌ای از خانه به کار برود. از اتاق خواب گرفته تا قسمت سرویس بهداشتی و حمام، آشپزخانه، اتاق نشیمن و اتاق کودک، به راحتی این رنگ را در خود جای می‌دهند. در هریک از این فضاها، لوازم جانبی و یا جزئیات زیادی قرار دارند.

از رنگ رزگلد می‌توان هم برای تداعی کردن احساس نوستالژیک و هم برای تداعی فضایی مدرن‌تر استفاده کرد. این رنگ به دیوار‌ احساس گرم‌تری می‌دهد و معمولا برای هر زمانی از سال مناسب هستند.

نمونه‌کارهای آینه کاری تتراگلس