آینه دودی (زغالی)

آینه دودی یا زغالی، یک نوع آینه با رنگ دودی است و می تواند در انواع مختلفی از دکوراسیون ها استفاده شود. در ساخت این آینه از ترکیب عناصری مانند: مس، قلع، نقره و … استفاده می شود. رنگ دودی در آخرین مرحله ساخت آینه به آن اضافه می شود.

خانه/آینه کاری/آینه دودی (زغالی)

کاربرد رنگ زغالی – دودی در طراحی داخلی

رنگ زغالی یک گزینه خاص و جذاب است که از آن می‌توان به جای رنگ های کلیشه‌ای سیاه و سفید، در طراحی داخلی استفاده کرد. هر موقع در طراحی فضای داخلی خود از این رنگ استفاده کردید، حتما از رنگ سفید هم در کنار آن بهره ببرید. این تضاد، باعث روشن‌تر و برجسته‌تر شدن فضا می‌شود. این رنگ نه تنها بر روی آینه، بلکه بر روی دیگر وسایل خانه مانند کاناپه، پرده ها، تخت خواب و … نیز، عالی به نظر می‌رسد. استفاده از فلز یا طرح‌های سیاه، سفید و یا خاکستری رنگ در دکوراسیون داخلی، می‌تواند با به کار بردن آینه کاری دودی (زغالی) بسیار هماهنگ باشد و زیبایی چشمگیری به دکوراسیون شما ببخشد.

چرا آینه دودی تتراگلس؟

شیشه ها و آینه های زغالی تتراگلس در اشکال مختلفی ساخته می شوند و از این رو برای استفاده در بخش های مختلف خانه مناسب هستند.

شیشه‌های دودی

کاربرد شیشه‌های دودی در وسایل آشپزخانه

شیشه‌های دودی بر روی هود، اجاق گاز و … استفاده می شود. یکی دیگر از کاربرد‌های شیشه دودی در آشپزخانه، جای‌گذاری آینه‌های پازلی دودی در بین کابینت‌ها است. این طرح خاص به آشپزخانه شما جلوه‌ای تازه می‌بخشد.

استفاده از آینه و شیشه‌های دودی (زغالی)

شاید تعجب آور به نظر برسد، اما شیشه‌های زغالی طیف وسیعی از مزایا را به صاحبان مشاغل و خانه‌ها ارائه می دهند. اگر مایلید یک فضای کاری شیک و مدرن ایجاد کنید، دفتر کار شیشه‌ای یک گزینه عالی برای شما است. استفاده از در و دیوار‌های شیشه‌ای در دفاتر کار، حس بزرگتر بودن فضا را به شما القا می‌کند. اگر می‌خواهید با این نوع طراحی، دیگران را تحت تاثیر قرار دهید، طراحی متناسب با استفاده از آینه‌های دکوراتیو و یا پارتیشن‌های شیشه‌ای می‌تواند جلوه‌ای عالی به منزل یا محل کار شما ببخشد.

جالب است که به کار بردن شیشه های دودی در پنجره‌ها می تواند از وسایل خانه‌تان هم محافظت کند. نور خورشید و اشعه‌های ماورا بنفش به طور قطع می‌تواند پس از مدت زیادی باعث فرسایش پارچه‌ها، چوب‌ها، فرش‌ها و دیگر لوازم شود. با به کار بردن شیشه‌های دودی در پنجره‌های خود، میزان نور ورودی را کنترل کرده و آن را تعدیل کنید.

قبل از قرار دادن آینه در جای خود، آنچه‌ را که در آینه بازتاب داده می شود در نظر بگیرید. اگر در مقابل آینه یک عنصر مهم معماری، نقاشی یا مبلمان قرار داده شود، به آن اهمیت بیشتری می‌بخشد. البته جدا از قرار دادن آینه در مقابل چیز‌هایی که از نظر بصری جذاب هستند، زاویه قرار گیری آن هم اهمیت بسیاری دارد. از دیگر مزایای آینه‌های زغالی این است که نور‌‌های بسیار روشن که چشم را اذیت می‌کنند را با روشنایی کمتری بازتاب می‌کنند.

از استفاده کردن آینه‌های دودی (زغالی) بزرگ در فضاهای کوچک نترسید. به طور کلی آینه‌ها این قابلیت را دارند که توهم عمق و فضا را ایجاد کنند؛ بنابراین این امکان وجود دارد که آن‌ها فضا را بزرگ‌تر از آن چه که هست جلوه دهند. آینه‌های دودی تمام قد چسبیده به دیوار می‌توانند عنصر تزئینی جذابی برای استفاده در یک اتاق کوچک باشند. همچنین این آینه‌ها برای فضاهای باریک مانند راهروها گزینه ایده آلی به شمار می‌روند. آینه‌های زغالی نقطه‌های کانونی بسیار خوبی دارند، برای همین می‌توان در بالای قفسه‌ها و بوفه‌ها از آن‌ها بهره برد. اگر دیوار قسمتی از خانه‌تان دارای نقصی است، مثلا اگر روی آن یک سوراخ کوچک یا خراش وجود دارد یا دچار تغییر رنگ شده، کافی است یک آینه زیبا را روی آن قرار دهید و بلافاصله نقص آن را بپوشانید.

آینه‌های دودی بسته به قابشان می‌توانند با سبک‌های مختلف دکوراسیون، مانند مدرن، سنتی، کلاسیک و … هماهنگ شوند.

جدا از تمام نکاتی که ذکر شد، آویزان کردن آینه‌ها بسیار مهم است. میخ‌های کوچک فرو رفته در دیوار کفایت نمی‌کند. از قلاب‌های دیواری و یا آویز‌ها در دو طرف آینه استفاده کنید؛ این وسیله‌ها برای چسبیده شدن آینه به صورت صاف بر روی دیوار موثر هستند. آویزان کردن آینه با استفاده از سیم، نه تنها خطرناک است، بلکه باعث می‌شود آینه به طور زاویه دار بر روی دیوار قرار بگیرد و بازتاب خوبی نداشته باشد.

ساخت آینه

در ساخت آینه، یک لایه بازتاب دهنده را به روی یک صفحه مناسب قرار می‌دهند؛ سپس لایه بازتاب دهنده به قدری صیقل داده می‌شود که بتواند نور را منعکس کند. جالب است بدانید با این که اولین آینه 6000 سال پیش از میلاد مسیح در ترکیه یافت شد، ولی اولین بار در قرن 12 از شیشه در ترکیبات ساخت آینه استفاده شد. در ساخت این آینه‌ها از پوشش سربی استفاده می‌کردند؛ ولی با مشخص شدن ماهیت سمی سرب بود که باعث شد سازندگان شیشه از ترکیباتی مانند مس و قلع استفاده کنند.

نمونه‌کارهای آینه کاری تتراگلس