بالکن شیشه‌ای

به موازات پیشرفت علم و تکنولوژی در همه زمینه‌ها، علم معماری هم نسبت به گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. معماری عصر حاضر جوامع بشری برای تمامی فضاهای داخلی، نیمه داخلی و خارجی منزل مسکونی ارزش زیادی قائل است. با توجه به ازدیاد روزافزون جمعیت، فضاهای زندگی کوچک و کوچکتر می‌شود بطوریکه نسبت جمعیت به فضا برای هر فرد در کره زمین حدود 1.3 مترمربع است، پس با در نظر گرفتن این مطلب مهم باید از تمامی فضاهای ممکن محیط زندگی حتی قسمتهایی که به عنوان پرت و غیرمفید در نظر گرفته می شود، استفاده بهینه کرد.

خانه/سایر خدمات ما/بالکن شیشه‌ای

یکی از این فضاها که پیشتر به دید نوعی انباری یا فضای بستن بند رخت برای خشک کردن لباس و مواردی از این قبیل در نظر گرفته می شد، امروزه جایگاه متفاوتی پیدا کرده است. در واقع زندگی شهری بسیار خسته کننده و کسالت بار شده است. کار در فضاهای بسته و تنگ، زندگی در فضاهای خسته کننده و استرس‌زا موجب شد تا معماری امروز تراس یا بالکن را به عنوان بخشی از فضای زندگی در نظر بگیرد.

در گذشته اکثرا بالکن‌ها را با پنجره‌هایی از جنس UPVC و آلمینیوم می‌بستند و در واقع بالکن کاربرد خاصی نداشت و به مانند دیگر فضاها و اتاق‌های آن خنه کاملا بسته و کسالت آور بود. وقتی که شما از بیرون به نمای ساختمان نگاه می‌کردید کاملا ظاهر نمای ساختمان را تحت الشعاع قرار می داد.

انواع بالکن شیشه‌ای

بالکن شیشه ای را با اصطلاحات مختلفی از قبیل شیشه ای شدن بالکن، پوشش دهی بالکن، شیشه های بالکن، کاور کردن بالکن، بالکن با شیشه آکاردئونی، بالکن با شیشه تاشو و … می شناسند.

با توجه به توضیحات مقدماتی درباره بالکن شیشه ای و اهمیت به تمامی فضاهای INDOOR و OUTDOOR، به استفاده بهینه از تمامی فضاها حتی بالکن های کوچک، به توضیحات جامعی درباره بالکن شیشه ای می پردازیم.

از مزایای اصلی استفاده از بالکن های شیشه ای می توان به مواردی از قبیل افزایش فضای زیر بنا، زیبایی، فضای بیشتر، عایق صوتی، عایق حرارتی، سهولت در شستشو و نظافت، ممانعت از ورود گرد و غبار، دوام زیاد و … اشاره کرد.

معمولا بالکن های شیشه ای را با 3 سبک مختلف انجام می دهند. اولین مدل بالکن شیشه ای با شیشه های تاشو که به شیشه های آکاردئونی نیز معروف است و دومین مدل بالکن شیشه ای به سبک فریم لس و آخرین مدل بالکن شیشه ای فریم دار هستند.

بالکن شیشه ای با شیشه های تاشو (آکاردئونی)

بالکن شیشه ای تاشو یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین محصولات ساختمانی و دکوراتیو است که علاوه بر زیبایی فضای بسیار کمی را اشغال می کند. جمع شدن شیشه ها به یک سمت امکان ایجاد کاربردهایی مانند تراس، بالکن، استخر، آلاچیق، پشت بام، روف گاردن و … در طول کل سال فراهم کرده است. این سیستم به گونه ای طراحی شده که تایل اول بدون حرکت و الباقی تایل های شیشه ای حرکت کرده و با جابجایی داخل ریل، بر روی تایل ثابت قرار می گیرد و امکان ارتباط با فضای بیرون را امکان پذیر می کند. معمولا در این سیستم، شیشه ها از نوع سکوریت با ضمانت 8 میل و 10 میل هستند. شیشه های بالکن شیشه ای تاشو شرکت تتراگلس ابتدا طراحی شده و سپس با دستگاه CNC مکوتک ایتالیا برش می خورد و در مرحله بعد دور تا دور شیشه با دستگاه دیاموند، ابزار دیاموند تخت براق می خورد و سپس در صورت نیاز در مدل انتخابی جاسازی یراق آلات روی شیشه با دستگاه مستر اعمال می گردد و شیشه به داخل کوره سکوریت انتقال پیدا کرده و تمامی شیشه ها سکوریت 700 درجه می شود. در ضمن شیشه های بکار رفته تماما از نوع رین وایت کارخانه قزوین شهر قزوین یا سوپر کلییر کمپانی اردکان شهر یزد هستند.

نحوه عملکرد هم به این صورت است که یکسری چرخک های هدایت گر بالا و پایین به صورت کشویی در ریل حرکت کرده و در آخرین قسمت که دریجه باز می شود از ریل خارج شده و به صورت لولایی باز می گردد. تمامی یراق آلات وارداتی و دارای گارانتی با کیفیت است و غلتک های بلبرینگ از جنس فولاد ضد زنگ با کشش بالا روی ریل حرکت می کند. عرض هر مایل ما بین 40 تا 60 سانتی متر در نظر گرفته می شود و ما بین هر شیشه یک درزگیر عایق آلمینیومی استفاده می گردد تا از ورود گرد و غبار، سرما، گرما و … جلوگیری به عمل می آید. در این سیستم پروفیل های دور تا دور دهانه اصلی کار می شود. در واقع یک پروفیل روی سقف، یک پروفیل روی کف، یک پروفیل روی دیوار سمت چپ و در نهایت یک پروفیل روی دیوار سمت راست کار می شود.

بالکن شیشه ای فریم دار

در این سیستم فایل های شیشه سکوریت معمولا با ضخامت 8 میل، 10 میل و یا نهایتا لمینیت 2 لایه 5 میل کار می شود. یک ریل آلومینیومی سر تا سر روی کف و سقف کار شده که شیشه داخل این ریلینگ حرکت کند. در این سیستم معمولا سایز فایل های شیشه را نسبت به مدل تاشو بزرگ تر در نظر می گیرند. از لحاظ استحکام بسیار مقاوم و ایستا است ولی از لحاظ زیبایی نسبت به شیشه های تاشو در جایگاه پایین تری قرار می گیرد. این سیستم از متداول ترین و قدیمی ترین نوع شیشه های بالکن است. در این سیستم با توجه به سایز دهانه بالکن، تعداد پانل ها را تقسیم می کنند و پانل ها قابلیت حرکت در داخل ریل را دارند.

بالکن شیشه ای فریم لس

در این نوع از بالکن شیشه ای از هیچگونه اتصالی به خصوص اتصال عمودی استفده نمی شود و شیشه های بالکن فریم لس وسعت دید زیادی را به افراد می دهد حتی در مواردی که سایز دهانه خیلی بزرگ نباشد می توان از شیشه یک قطعه ای به صورت یکپارچه استفاده کرد که البته در این صورت ارتباط شما با محیط خارج بسته می شود و بدون درب است.

شیشه های مورد استفاه در بالکن شیشه‌ای

بیشتر شیشه های که مورد استفاده قرار می گیرد از لحاظ ضخامت شیشه های 8 یا 10 میل سکوریت است. ولی در برخی موارد که افراد خواهان ایمنی 100 درصد هستند می توان از شیشه های سکوریت لمینیت استفاده کرد. یعنی می توان از شیشه های 2 لایه 4 میل سکوریت لمینیت یا از شیشه های دو لایه 5 میل سکوریت لمینیت استفاده کرد. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم شیشه های سکوریت تتراگلس با درجه تمپرد 700 تا 750 درجه می باشد و در مقابل ضربه و حرارت مقاوم است. (کوره های سکوریت شرکت تتراگلس تماما ایتالیایی است و درجه حرارت کوره سکوریت برای هر ضخامتی متفاوت خواهد بود) بعد از فرآیند سکوریت شیشه ها به صورت 2 لایه قابلیت لمینیت شدن دارد.

فرآیند سکوریت شدن به صورت کامل در مقابل ضربه مقاوم است و اگر به هر نحوی به وسیله ضربه از دور تا دور شیشه بشکند به صورت خرد، ریزش پیدا می کند ولی در فرآیند لمینیت بعد از شکست شیشه، از ریزش شیشه ممانعت می کند زیرا یک لایه PVB (یا ضخامت های مختلف) ما بین 2 شیشه ای مورد استفاده در بالکن شیشه ای و شیشه های تاشو تتراگلس قابلیت طراحی و اجرای سند بلاست را دارا است و حتی در صورت مشتری و انجام هزینه بیشتر قابلیت هوشمند کردن را دارا است. تیم طراحی تتراگلس با تماس شما متقاضی عزیز در محل پروژه حضور به عمل می آورد و پیشنهادات ممکن را با توجه به فضای شما ارائه می دهد و در صورت تمایل طرح های سند بلاست و مدل های شیشه هوشمند را به شما ارائه می دهند.