درب شیشه ای

به موازات گسترش روزافزون شیشه در صنعت ساختمان و دکوراسیون داخلی و خارجی، استفاده از درب های شیشه ای با ظاهر و کاربردهای مختلف، بیشتر شده است. تتراگلس انواع دربهای شیشه ای را ارائه می دهد:

  • درب شیشه ای اسپایدری
  • درب شیشه ای کشویی
  • درب شیشه ای ریلی
  • درب شیشه ای لولایی
  • درب شیشه ای توکار
  • درب شیشه ای اتوماتیک
  • درب شیشه ای آکاردئونی (تاشو)
خانه/سایر خدمات ما/درب شیشه‌ای

درب شیشه ای تتراگلس

درب هایی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند اغلب فلزی و چوبی و به شکل مستطیل، مربع و دایره ای شکل بود و سایز درب های بزرگ با عرض کم گرفته می شد، در حالی که امروزه عرض درب ها را بین 80 تا 200 سانتی متر لحاظ می کنند.

از نظر ارتفاعی هم محدودیتی وجود ندارد، البته اکثرا بالای درب ها کتیبه ای در نظر گرفته می شود. درب های شیشه ای دستی از متنوع ترین و پر استفاده ترین درب های سکوریت شیشه ای است که با کمترین فضای اشغال شده بیشترین کاربری را به شما می دهند. در حال حاضر آرشیتکت ها و معماران از درب های شیشه ای دستی به عنوان یکی از المان های طراحی و دیزاین خود استفاده می کنند.
معمولا همه درب ها با لولا و چهارچوب به دیوار متصل شده و مورد استفاده قرار می گرفت. متریال اصلی درب ها قاعدتا چوب و آهن بود که معمولا درب های سنگین و ساده ای بودند و کاربرد اصلی آنها ایمنی و حفاظت بود و توجه چندانی به زیبایی و دکوراتیو بودن آن نمی شد.

درب های شیشه ای دارای تنوع بسیاری است
درب های شیشه ای تتراگلس از لحاظ زیبایی، کاربرد، دوام و میزان استفاده به چند دسته تقسیم می گردد.

نمونه کارهای درب شیشه ای

انواع درب شیشه ای

درب شیشه ای اسپایدری

یکی از انواع پرکاربرد و رایج درب های شیشه ای، درب های شیشه ای اسپایدری است. لازم به ذکر است که این نوع درب شیشه ای اسپایدری از جمله درب های نوظهور است که با توجه به حرکت خطی و افقی که دارد، فضای بسیار کمی را اشغال می کند. درب های شیشه ای اسپایدری غالبا به صورت تک لنگه است و در موارد معدودی به صورت دو لنگه نیز استفاده می شود. شیشه های مورد استفاده در این مدل درب غالبا به صورت 10 میل سکوریت است. البته قابلیت استفاده از شیشه دو لایه 5 میل سکوریت لمینیت شده، ساتینا و یا رنگی طرحدار است که با توجه به کاربری فضای مورد استفاده از شیشه مناسب استفاده می شود.
از موارد بسیار حائز اهمیت در درب های شیشه ای اسپایدری یراق آلات آن است. یراق آلات مورد استفاده شرکت تتراگلس تماما استیل 304 ضخیم و وارداتی بوده و همچنین دارای گارانتی است. برند یراق مورد استفاده در این روش اپید (speed)، پیکو (piko) و ان اچ ان (N.H.N) است که به صورت انحصاری وارد شده است.
هر پکیج یراق از دو غلطک بزرگ اسپایدری و اکسسوری با ریل استیل لوله ای و پا قوطی است. دستگیره های مورد استفاده در این مدل متنوع هستند و در دستگیره انگشتی تکی تا دستگاه های 2 سوراخ بزرگ استفاده می شودو رنگ یراق آلات هم سیلور، طلایی، مشکی و سفید است.
تیم طراحی تتراگلس بعد از بازدید کامل فضا راهنمایی لازم در جهت انتخاب نوع شیشه رنگی، طرح شیشه، برند یراق، نوع دستگیره و … را به شما ارائه می دهند.

درب شیشه ای اسپایدری با شیشه رنگی

یراق درب شیشه ای اسپایدری

درب شیشه ای کشویی

این دسته از درب های شیشه ای برای کمدهای دیواری و کمدهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و غالبا داخل یک ریل استیل یا آلمینیومی، شیشه ها حرکت کرده و درب باز و بسته می شود، نکته حائز اهمیت در این دسته از درب ها نوع یراق ریلی است. یراق مورد استفاده شرکت تتراگلس در درب های کشویی از نوع بلوم (Blum) است. بلوم یک شرکت بین المللی اتریشی است که کیفیت یراق آلات کابینت و شیشه های این شرکت زبان‌زد خاص و عام است و از لحاظ دوام، زیبایی و تحمل وزن جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است.
شیشه های درب های کشویی از نوع سکوریت با درجه تمپرد 700 با ضخامت 10میل است و از لحاظ ظاهری می توان از شیشه های رنگی لاکوبل، رنگی متلوکس، شیشه های رنگی متلاک، شیشه های شفاف، شیشه های دودی، برنز، ساتینا و حتی از شیشه های دو لایه لمینیت استفاده کرد. استفاده از دستگیره های بزرگ را هم دارا است.

درب شیشه ای کشوییدرب شیشه ای کشویی

درب شیشه ای ریلی

درب های شیشه ای ریلی در گذشته معمولا داخل یک فریم باز و بسته میشد. فریم ها معمولا ظاهری ساده شبیه یک یو (U) داشتند که به 2 دسته روکار و توکار تقسیم می شوند که همانطور از اسمشان پیدا است. درب های روکار یراق آلات روی دیوار و در حالت توکار یراق آلات داخل دیوار تعبیه و نصب می گردید.
البته در حال حاضر هم این سبک قابل اجرا است و هنوز طرفداران خود را دارد. اما به مرور زمان درب های شیشه ای ریلی روال سنتی که توضیح داده شد را سپری می کرده و پا به عرصه جدید با ظاهری زیباتر و استحکام بیشتر گذاشته اند.یراق آلات جدید مورد استفاده از این سبک با نام یراق رولینگ شناخته می شوند. شرکت تتراگلس با بهره گیری از بهترین یراق آلات وارداتی 3 برند اسپید (Speed) درجه 1 چین، پیکو (Piko) درجه 2 چین، کینگ لانگ (King Long) درجه 1 تایوان و بینام (No Name) درجه 1 ترکیه درب های شیشه ای خود را ارائه می دهد. پکیج یراق آلات مطابق عکس زیر است.

درب شیشه ای ریلیدرب شیشه ای ریلی

یراق درب شیشه‌ای ریلی

علاوه بر پکیج یراق یک تسمه و پروفیل با مقطع مستطیل، به صورت شاخه ای ارائه می گردد. علاوه بر درب های ورودی از کاربردهای اصلی این دسته از درب های شیشه ای رولینگ در کابین دوش های حمام است که در بخش کابین دوش به تفصیل به آن اشاره شد.

درب شیشه ای لولایی

این دسته از درب های شیشه ای از متداول ترین و معمول ترین نوع درب است که از دیرباز تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته و می گیرد و از لحاظ اسلوب باز و بست به مانند درب منزل است به صورت پروانه ای باز و بسته می شود.
درب های شیشه ای لولایی از لحاظ هزینه نسبت به سایر مدل های دیگر مقرون به صرفه و راحت تر است. معمولا در بالای ساختمان ها، ورودی پاساژها، درب های مغازه ها، پاگردهای جلوی درب واحد در داخل ساختمان و … قابل استفاده است.

درب های شیشه ای لولایی تتراگلس به 2 صورت ارائه می گردد:

دسته اول درب شیشه ای لولایی تتراگلس

با یراق آلات لولایی که از جنس استنلس استیل 304 (ضد زنگ) ونگیر با کیفیت بالا به صورت ضد خش (scratch resistant)، ضد بخار (steam proof)، ضد آب (water proof) و تا حدودی ضدضربه ارائه می‌گردد.
دلیل اصلی استفاده بکارگیری یراق با کیفیت به دلیل قابلیت استفاده از این نوع دربها در محیطهای مرطوب مثل حمام، استخر، سونا، جکوزی و حتی مناطق مرطوب مثل شمال یا جنوب کشور است. برند یراق آلات مورد استفاده شرکت تتراگلس در این نوع دربها اسپید (speed)، من پای (menpai)، بینام (NoName) و بنز (Banz) است.
دستگیره‌های کاربردی معمولا سلیقه‌ای هستند و بسته به سایز درب اگر عرض درب بالای 120 سانتی متر باشد از دستگیره‌های دو سوراخ بزرگ و در صورت استفاده از دربهای با عرض کمتر از 120 سانت از دستگیره های تک سوراخ انگشتی یا دایره ای و استوانه ای برجسته استفاده می شود.
شیشه های بکار رفته در این مدل اکثرا شیشه های سکوریت 10 میل شفاف یا دودی هستند که قابلیت طراحی و اجرای سندبلاست را دارا می‌باشند.

دسته دوم درب شیشه ای لولایی شرکت تتراگلس

این دسته از درب های شیشه ای از لحاظ ظاهر و مشخصات شیشه دقیقا مشابه دسته اول هستند، با این تفاوت اصلی که یراق آلات دسته‌ی دوم با دسته‌ی اول متفاوت است، چرا که یراق آلات دسته اول از نوع لولایی به صورت دو یا سه لولا هستند و بصورت مکانیکی با نیروی دست، درب باز و بست می‌شود.
ولی در نوع دوم یراق آلات، نیروی محرکه لازم برای باز و بست شدن درب را اعمال می‌کنند و دارای توقف اتوماتیک هستند. در واقع با وارد کردن نیروی مکانیکی کمی درب باز و بست می‌گردد و در انتها درب از سرعتش کاسته شده و بصورت اتوماتیک در جای اصلی خود قرار می‌گیرد.
این دسته از درب شیشه ای برای فروشگاه‌ها و لابی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. یراق آلات استوپ (که به لولا استوپ شیشه سکوریت معروف است) از بالا به سقف یا کتیبه شیشه ای و از کف به زمین متصل می‌گردد. هم چنین، از دستگیره‌های 2 سوراخ در آنها استفاده می‌گردد.
این دسته از درب شیشه ای با بکارگیری یراق‌آلات استوپ مورد استفاده شرکت تتراگلس که معمولا برند ان‌اچ‌ان (NHN)، تی‌جی تی‌جی (TGTG)، هایدلی (Haideli) با رنگبندی سیلور، طلایی، سفید و مشکی ارائه می‌گردد و مانند دیگر خدمات ما دارای بیمه نامه و ضمانت نیز می‌باشد.

درب شیشه ای توکار

این دسته از درب‌های شیشه ای در واقع تمام مدل هایی را که یراق در معرض دید نباشد را شامل می‌گردد. یعنی یراق‌آلات داخل سقف، دیوار، کناف یا رابیتس کار شده است. در واقع مدل‌های ریلی، کشویی و اسپایدری قابلیت نصب یراق به صورت توکار که در معرض دید نباشد را دارا هستند.
در نتیجه درب شیشه‌ای توکار به نوعی هر سه دسته ریلی، کشویی و اسپایدری را شامل می‌گردند. توضیحات نوع یراق، شیشه و کاربرد هر یک نیز پیشتر به تفصیل توضیح داده شده است.

درب شیشه ای توکاردرب شیشه ای توکار

درب شیشه ای اتوماتیک

درب به عنوان عضو اصلی و جزء لاینفک هر ساختمان، ارتباط دهنده بین یک مکان با مکان دیگر است. به همین دلیل از گذشته مورد توجه معماران و طراحان بوده است. بطوریکه از دیرباز تا امروز روند شکل‌گیری و تحول آن تغییرات گسترده‌ای کرده است. در عصر حاضر با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و یاری آن به جوامع انسانی، دربها نیز شکل سنتی دیرینه خود را از دست داده و با پیشرفت و تکامل فرآیند ساخت و تولید آن به صورت اتوماتیک درآمده است.

در واقع درب اتوماتیک شیشه ای دربی است که فرآیند باز و بسته شدن آن به نیروی مکانیکی انسانی نیازی ندارد و به صورت اتوماتیک با سنسور یا زدن یک دکمه و بوسیله قطعات و ابزاری که روی درب سوار شده است انجام می‌پذیرد. دربهای اتوماتیک شیشه ای قابلیت استفاده از ریموت کنترل برای باز و بست شدن را دارند.

درب اتوماتیک بسته به سایز دهانه و ارتفاع درب ، میزان تردد و موقعیت جغرافیایی دارای انواع مختلفی با اپراتور و قطعات ویژه‌ای هستند. بزرگترین حسن دربهای اتومات سهولت استفاده، رفت‌و‌آمد سریع، قابلیت قفل و باز شدن، امنیت بالا، دوام زیاد، زیبایی، تنوع بالا در انتخاب نوع و طرح شیشه، نصب سریع و راحت، قابلیت جابجایی و بسیاری از موارد دیگر است.

درب اتوماتیک شیشه ای خود انواع مختلفی دارد:

1. درب اتوماتیک کشویی یا اسلایدینگ Sliding Automatic Glass Doors

2. درب اتوماتیک تلسکوپی یا مرحله‌ای Telescopic Automatic Glass Doors

3. درب اتوماتیک لولایی یا سویینگ (Swing Automatic Glass Doors)

در ادامه با هرکدام مفصلا آشنا می شوید.

درب اتوماتیک کشویی یا اسلایدینگ Sliding Automatic Glass Doors

در بین انواع دربهای اتوماتیک که اشاره شد، درب اتوماتیک کشویی یا اسلایدینگ بیشترین استفاده را دارند و بالغ بر 90 درصد سفارشات دربهای اتوماتیک شیشه ای از این دست هستند. این درب‌ها طبیعتا فاقد دستگیره هستند.
از دربهای اتوماتیک کشویی در بیمارستان، فروشگاه‌ها، سازمان‌ها، ارگان‌ها، مراکز تجاری، سینماها، فرودگاه‌ها و غیره استفاده می‌گردد.
درب شیشه ای اتوماتیک کشویی، به هنگام باز وبسته شدن بصورت کشویی در جهت افقی بصورت خودکار بازوبست می‌شود و در واقع حرکت دربها بصورت خطی است. سنسورهای حسگر در بالای دربها نصب می‌گردد که بوسیله آن دستور ورود و خروج افراد صادر می‌گردد.
درواقع چشمی درب اتوماتیک بوسیله اشعه مادون قرمز حضور افراد و اشیا را از طریق قطع و وصل اشعه مادون قرمز شناسایی کرده و موجب بازوبسته شدن درب می‌گردد.

اجزای اصلی درب های شیشه ای اتوماتیک عبارتند از:
1. اپراتور
2. شیشه سکوریت (ساده یا طرحدار)
3. کاور آلومینیوم یا استیل ضد خش
4. چشمی (سنسور)
5. موتور
6. قفل برقی
7. باتری
8. استابلایزر (منبع تغذیه)
9. مرکز کنترل
(برخی موارد مختص درب شیشه ای اتوماتیک کشویی برقی است)

عوامل موثر در قیمت درب شیشه ای اتوماتیک

قیمت درب های اتوماتیک شیشه ای بسته به برند و کشور سازنده اپراتور متفاوت است. اجزا دیگر از قبیل نوع شیشه، نوع کاور آلومینیومی یا استیل، پهنه و عرض درب، یک لنگه یا دو لنگه بودن (هر لنگه درب موتور مجزا نیاز دارد) و موارد دیگر روی قیمت دربهای شیشه ای اتوماتیک تاثیرگزار است.

تتراگلس دارای 2 بسته پکیج کامل برای دربهای اتوماتیک شیشه ای است:
پکیج اسمارت Smart که محصول درجه 1 چین و پکیج دانکر Danker که محصول آلمان است، که هر 2 پکیج دارای گارانتی و خدمات پس از فروش ما نیز هستند.
کارشناسان و مهندسین شرکت تتراگلس با بازدید کامل فضا، متره و اندازه‌گیری دقیق و با در نظر گرفتن میزان تردد پکیج مناسب را به شما پیشنهاد می‌دهند.
شایان ذکر است استفاده مداوم بصورت 24 ساعته و بدون توقف موجب داغ شدن موتور می‌گردد و بهتر است در طول شبانه روز، ساعتی هم برای استراحت سیستم در نظر گرفته شود.
شرکت تتراگلس در هر دو پکیج با بهره‌گیری از مرغوب‌ترین سنسور چشمی که نقش اساسی و کلیدی در بازوبسته شدن دربها را ایفا می کنند، بهترین خدمات ممکن را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

درب اتوماتیک تلسکوپی یا مرحله‌ای Telescopic Automatic Glass Doors

این نوع درب شیشه ای اتوماتیک هم به مانند درب های شیشه ای کشویی بصورت خطی و به عرض بازوبست می‌گردد و چون نحوه بازوبست شدن آن بصورت تلسکوپی است، به این نام شناخته می شود.
در این سبک به شما اختیار تنظیم بازوبسته شدن کامل، نیمه باز، دائم باز و بسته کامل داده می‌شود. تیم تتراگلس قابلیت ارائه سیستم های کنترلی رفت‌و‌آمد با برنامه زمانبندی را برای شما امکانپذیر می‌نماید.
روال بازوبست شدن درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی به گونه‌ای است که درب بعد از شناخت جابجایی و حرکت توسط سنسور حسگر حرکتی، تایل متحرک اول که در مرکز بوده حرکت و جمع می‌گردد. روال باز و بسته شدن بدین گونه است .
در واقع مزیت اصلی استفاده از این درب، با توجه به مدل طراحی، فضای زیاد برای عبور و مرور است. میتوان فضای عبور و مرور را به کمترین و بیشترین حد فضا تغییر داد و قابلیت تنظیم دارد.

درب اتوماتیک لولایی یا سویینگ (Swing Automatic Glass Doors)

درب اتوماتیک شیشه ای سویینگ که در اصطلاح به آن لولایی نیز می‌گویند چرا که شبیه به مدل لولایی بازوبسته می‌شود، با جریان برق نیز به صورت اتوماتیک کار می‌کند.
در واقع دستور باز و بست شدن درب بوسیله چشم و سنسور الکترونیکی صادر می‌گردد. دربهای اتوماتیک سویینگ شرکت تتراگلس دارای اینورتر و کاهنده مصرف برق هستند که قابلیت کارکرد اتوماتیک و نیمه اتوماتیک دارند.
از این دسته از دربها معمولا در مواردی که بخواهیم از حداکثر فضای ممکن استفاده کنیم درحالیکه جایی برای جابجایی و حرکت ریل در دهانه درب نداشته باشیم استفاده می‌گردد. دربهای اتوماتیک لولایی بصورت دو لنگه و تک لنگه ارائه می‌شود.
در واقع روی هر لنگه درب یک برد الکترونیکی نصب می‌گردد. نصب اینگونه دربها برای فضاهایی که عرض دهانه ورودی درب بسیار کم باشد، بهترین انتخاب ممکن است.