نرده شیشه‌ای (هندریل یا جانپناه شیشه‌ای)

در عصر حاضر معماران و طراحان به این نتیجه رسیده‌اند که از متریال شیشه به دلیل شفافیت ذاتی که دارد هرچه بیشتر در عرصه دکوراسیون داخلی و خارجی استفاده کنند. نرده شیشه‌ای یکی از آنهاست.

خانه/سایر خدمات ما/نرده شیشه‌ای

اجرای نرده شیشه‌ای

در گذشته به دلیل عدم پیشرفت تکنولوژی در عرصه مقاوم سازی شیشه‌ها، مردم ذهنیت منفی نسبت به شیشه مخصوصا از نظر مقاومت و استحکام داشتند. 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بکارگیری ماشین‌آلات سکوریت و لمینت پیشرفت‌هایی چشمگیر در صنعت مقاوم سازی شیشه داشته‌ایم و باید این ذهنیت قدیمی خطرناک بودن شیشه را به فراموشی بسپاریم.

جان پناه شیشه‌ای به سبکهای مختلفی قابلیت اجرا دارد و به تناسب اجرای هر مدل زیبایی و مقاومت مختلفی را دارا خواهد بود.

انواع نرده شیشه‌ای

  1. فیکس پوینت
  2. اسپیگوت
  3. اکسپوز “روکار”
  4. دفنی “توکار”
  5. فریملس “بدون فریم”
خانه/سایر خدمات ما/نرده شیشه‌ای

چرا نرده شیشه‌ای تتراگلس

تنها با یک تماس تیم طراحی و کارشناسان شرکت تتراگلس در محل پروژه، حضور به عمل می‌آورند، متره، برآورد، عکاسی، طراحی و مشاوره به صورت رایگان در محل پروژه و شوروم ارائه می‌گردد.

نرده شیشه‌ای فیکس پوینت

جان پناه شیشه ای فیکس پوینت با یراق فولاد ضد زنگ (stainless steel) شماره 304 گرد از کناره‌ها به دیوار بولت می‌گردد و در واقع شیشه‌ها و پله‌ها در یک راستا قرار می‌گیرند. در این مدل نرده از شیشه‌های تک لایه سکوریت 10 میل، دولایه 5 میل، دولایه 6 میل و دولایه 8 میل و… استفاده می‌گردد. یراق‌آلات مورد استفاده در این سیستم کینگ لانگ تایوان است. هم‌چنین، بسته به دلخواه شما از هندریل (دستگیره) استیل و آلومینیوم با مقاطع u صاف و u گرد استفاده می‌گردد.

نکته حائز اهمیت در این مدل نرده زیر کار مناسب و تراز است. در کل بهتر است محل تلاقی پیچ فیکس پوینت با دیواره یا نرده یک قوطی فلزی با مقطع 40 در 80 میل کار شده باشد که از لحاظ ایستایی و دوام، نرده‌ها دارای مقاومت بیشتری هستند.

جان پناه شیشه‌ای اسپیگوت

سرعت اجرایی نرده شیشه‌ای اسپیگوت به نسبت باقی مدل‌ها بالاتر است. این نرده‌ها از تلفیق شیشه‌های تک لایه یا دو لایه لمینت و یراق استیل u شکل ایستاده که از بالا شیشه را مهار کرده و از پایین در زمین بولت می‌شود، تشکیل شده است. بهتر است در کنار پیچ‌های بزرگی که به زمین فرو می‌رود کمی چسب سنگ استفاده شود تا دوام و ایستایی یراق در زمین در درازمدت یکسان باشد.

معمولا ارتفاع یراق اسپیگوت، از 15 تا 25 سانتی‌متر و عرض 3 تا 5 سانتی‌متر است. 

اندازه قطعات نیز معمولا بین 120 تا نهایتا 200 سانتی‌متر هستند و مابین شیشه‌ها باید حدود یک سانتی‌متر فاصله باشد. برای گرفتن تاییدیه آتش‌نشانی و پایان کار باید به مواردی از قبیل حداقل دو لایه بودن شیشه‌ها بصورت سکوریت و لمینت، بکارگیری PVB با ضخامت 1.52 میل یا 3.2 میل، حداقل ارتفاع شیشه‌ها نیز 110 سانتی‌متر از زمین فاصله داشته باشد و برخی موارد دیگر که تمامی آنها هنگام طراحی و نصب توسط تیم مجرب تتراگلس رعایت و پیاده‌سازی می‌شوند.

نرده شیشه‌ای اکسپوز “روکار”

به منظور ایجاد حفاظ دورتادور —، پرتگاه، تراس، بالکن، روف گاردن و … از این مدل نرده استفاده می‌گردد. همانطور که از اسم این مدل پیداست بعد از اتمام کف سازی و نصب سنگ، سرامیک و… نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته‌ای که در این روش حائز اهمیت است، تراز بودن و صاف بودن کف نهایی “فاینال” می‌باشد. در واقع جانپناه شیشه‌ای اکسپوز روی سطح ناصاف و ناتراز نصب نمی‌گردد و حتی اگر نرده نصب شود، شیشه‌ها در یک راستا قرار نمی‌گیرند و مشکلات عدیده‌ای از لحاظ ایستایی و زیبایی کار بوجود می‌آید.

متریال مورد استفاده در این سیستم آلومینیوم است. درواقع پروفیل‌های خاص آلومینیوم با دانسیته بالا بصورت اختصاصی تهیه و بروی کف تراز نصب می‌گردد.

در واقع بعد از نصب پروفیل‌های آلومینیوم در کف، براکت‌ها و کاورهای پروفیل نمای زیبایی به کار شما می‌دهد که قابلیت باز و بست کردن و امکان ایجاد در طرح و رنگ مختلف را دارا می‌باشند.

شیشه‌های به کار رفته در این سیستم از نوع سکوریت، لمینت با ضخامت شانزده تا بیست میلی‌متر هستند. در حقیقت می‌توان از دولایه شیشه هشت میل یا دو لایه شیشه ده میلی‌متری استفاده کرد.

هندریل یا دستگیره‌ای که در این مدل از نرده‌ها استفاده می‌گردد متنوع است ولی به طور معمول از یوخپل استیل با گرید 304 و ضخامت 0.3 تا 0.5 میلی‌متری استفاده می‌گردد. هم‌چنین، می‌توان از هندریل با طرحهای مختلف دایره‌ای، مربع و … استفاده کرد.

مراحل نصب نرده شیشه‌ای اکسپوز در عکس زیر به نمایش درآمده است:

مراحل نصب نرده شیشه‌ای اکسپوز (روکار)

نرده شیشه‌ای دفنی “توکار”

این روش از لحاظ شباهت ظاهری به نرده شیشه‌ای اکسپوز شبیه است، ولی کلیه پروفیل‌ها در داخل زمین کار گذاشته می‌شوند. در واقع در نرده شیشه‌ای دفنی یا توکار، فقط کاورهای آلومینیومی ظریف بر روی سطح زمین مشاهده می‌شود و تمامی متعلقات داخل زمین کار شده است. شایان ذکر است که نکته مهم در استفاده از این ترکیب نرده شیشه‌ای این است که قبل از اتمام کف‌سازی باید پروفیل‌ها در داخل زمین کار گذاشته شوند و سپس کار کف‌سازی را به اتمام برسانیم.

این روش جان‌پناه شیشه ای از لحاظ استقامت و ایستایی در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد و بیشترین فشار و ضربه را متحمل می‌شود. استانداردهای ایمنی برای هندریل شیشه‌ای متفاوت هستند. بر طبق استانداردهای اروپایی، جان پناه شیشه‌ای برای منازل مسکونی باید نیروی ضربات جانبی تا 150 کیلوگرم بر مترمربع و برای محیط‌های پرتردد مثل مراکز تجاری، فودکورت‌ها، سینماها و… برابر نهایتا تا 300 کیلوگرم بر مترمربع را تحمل کنند.

مراحل نصب نرده شیشه‌ای افقی در عکس زیر به نمایش درآمده است.

مراحل نصب جانپناه شیشه‌ای دفنی (توکار)

نرده شیشه‌ای فریملس “بدون فریم”

این دسته از نرده‌ها نسبت به سایر دسته‌ها اکونومی و اقتصادی‌تر هستند و به تناسب از لحاظ زیبایی و ایستایی در جایگاه پایین‌تری قرار می‌گیرد.

شیشه‌های مورد استفاده در این روش، معمولا 10 میل سکوریت شفاف یا 10 میل سکوریت ساتینا است؛ البته قابلیت طراحی و اجرای سندبلاست را ممکن می‌کند. این روش همانطور که از نامش مشخص است، بدون فریم اجرا می‌گردد. هم‌چنین، از حداقل یراق برای اتصال استفاده شده است.

در این روش از بست‌های مختلف شیشه سکوریت مانند بست 120 برای اتصال شیشه به دیوار و از بست 80 در 80 برای اتصال شیشه به شیشه (منظور از 80 در 80 ابعاد بست، واحد آن میلی‌متر و برابر 8 سانتی‌متر در 8 سانتی‌متر است) استفاده می‌شود. آلیاژ داخلی آن آلومینیوم و روکش بیرون آن از استیل 304 بوده که دارای رنگهای طلایی و نقره‌ای و اشکال مربعی، نیم دایره و منحنی می‌شود.

تتراگلس برای اجرای نرده شیشه‌ای دارای تیم طراحی مجزایی می‌باشد. پس از هماهنگی با کارشناسان ما، تیم طراح به صورت حضوری به محل پروژه مراجعه می‌کنند و به صورت رایگان طراحی را انجام داده و راهنمایی لازم در جهت بکارگیری مدل مناسب نرده شیشه‌ای را با توجه به فضا و زیرکار به شما ارائه می‌دهد.

آیا نرده های شیشه ای امن هستند؟

ایمنی نرده شیشه ای می تواند یک نگرانی برای صاحبان خانه یا مشاغل باشد که به دنبال بهبود ظاهر ساختمان های خود هستند. بسیاری از مردم نگران این هستند که شیشه شکسته شود یا وزنی که اعتقاد دارند سایر نرده ها تحمل می کنند را نرده های شیشه ای تحمل نکنند. این مسائل به هیچ عنوان درست نیست و تنها تصورات ذهنی افراد مختلف د رابطه با شیشه است.

نرده های شیشه ای از بسیاری جهات ایمن تر از نرده های معمولی هستند. طراحی نرده های شیشه ای به حدی بهبود یافته است که به طور مداوم روش هایی برای ایمن سازی هر چه بیشتر این موارد ارائه می شود.

  1. از آنجایی که نرده های شیشه ای دارای شکاف نیستند، غیرممکن است که کودک یا حیوان خانگی بتواند دست ها، پاها یا سر خود را بین آن کرده و گیر کند و یا بدتر از دست بدهد! فضای بین شیشه و تکیه گاه ها نیز بسیار کم است.
  2. اینکه نرده های شیشه ای برای بالا رفتن کودکان دشوار است. هیچ جایی برای کودک وجود ندارد که بتواند پای خود را بچسباند و از نرده بالا و پایین برود و از سقوط آنها جلوگیری می کند.
  3. ترس از پوسیدگی یا زنگ زدن وجود ندارد. نرده های چوبی یا فلزی می توانند به مرور زمان خراب شوند، زیرا عناصر مختلفی سال به سال بر روی آنها تأثیر می گذارد. تکیه دادن به نرده های چوبی و فلزی قدیمی می تواند لحظه ای استرس زا برای شخص با هر اندازه و وزنی باشد. نرده های شیشه ای و اتصال دهنده های فولادی ضد زنگ آنها، هیچ وقت ساختار و کاربرد خود را از دست نمی دهند. آنها در طول زمان نسبت به نرده های قدیمی بسیار ایمن تر هستند.
  4. مراحل نصب نرده های شیشه ای بسیار ایمن است. اتصال دهنده ها بدون توجه به نوع چوبی یا بتونی بودن ساختمان، اتصال بسیار قوی تر و ایمن تری دارند.
  5. و در نهایت، خود شیشه است که تقریباً چهار برابر یک شیشه معمولی ایمنی دارد و هرگز به صورت قطعات تیز خرد نمی شود. در عوض، این شیشه ها به صورت قطعات کوچک و نسبتاً بی ضرری شکسته می شوند.

باید بدانید که سیستم های نرده شیشه ای چقدر ایمن هستند. شما با همکاری شرکت تتراگلس و مشاوران با تجربه ما می توانید از نرده های شیشه ای برای بهبود ظاهر و حفظ ایمنی ساختمان خود استفاده کنید و ارزش آن را تا ده ها برابر افزایش دهید.

همچنین بخوانید: ۷ مورد از مزایای نرده شیشه ای

کاربردهای مختلف نرده شیشه ای

همانطور که گفتیم، استفاده از شیشه آسان ترین راه برای افزایش ظاهر زیبای ساختمان و ارزش آن است و نرده های شیشه ای با کیفیت برای راه پله ها، بالکن ها، ایوان ها و پاسیوها یکی از بهترین گزینه های موجود برای صاحبان خانه محسوب می شود. استفاده از نرده های شیشه ای نه تنها ظرافت و ساختار محکمی را به شما ارائه می دهند و با هر سبکی از فضای بیرونی ترکیب می شوند، بلکه نیازی به تعمیر و نگهداری منظم ندارند.

در حالی که استفاده از نرده های شیشه ای مزایای بسیاری دارد، سیستم های نرده شیشه ای مختلفی نیز وجود دارد. هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند.

هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب گزینه مناسب برای نرده ی راه پله ها، نرده های شیشه ای انتخاب برتر هستند. از دیدگاه عملی، نرده های شیشه ای مزایای زیادی دارند. آنها علاوه بر تمیز کردن راحت و آسان، به نگهداری منظم احتیاج ندارند و می توانند سال ها یا حتی دهه ها برای شما کاربرد داشته باشند. با این حال، دو مورد وجود دارد که باعث می شود نرده های شیشه ای برای راه پله ها مناسب باشند.

نرده های شیشه ای گزینه بسیار ایمن برای سیستم طراحی شده در راه پله ها هستند. از آنجایی که شیشه دچار پوسیدگی نمی شود، انتظار می رود که نرده های شیشه ای محکم در تمام طول عمر خود ایمن و قابل اعتماد باقی بمانند. از تصادفات و سوانح دیگر به راحتی جلوگیری می شود.

نرده های شیشه ای می توانند منظره و زیبایی ساختمان را حفظ کنند و امکان دیدن طرف های مخالف نرده را به شما می دهند و به همین علت موجب بزرگ دیده شدن فضا نیز می شود. این یکی از دلایلی است که شیشه به خصوص برای راه پله ها مناسب است.

نرده های شیشه ای برای بالکن ها محبوب ترین گزینه در بین انواع نرده های مختلف هستند و ترکیبی از زیبایی و ایمنی را ارائه می دهند. نرده های شیشه ای بلکن ها دارای پانل های شیشه ای شفاف هستند که توسط یک قاب در محل قرار گرفته اند. قاب ها از فلز ساخته شده اند، اما اگر می خواهید گزینه ای بدون تعمیر و نگهداری باشید، آلومینیوم بهترین انتخاب است. بالکن ها با نرده های شیشه ای ، منظره و دید افراد نسبت به اطراف ساختمان را حفظ می کنند.

همچنین از آنها معمولاً برای احاطه کردن استخرها استفاده می شود، جایی که داشتن نمای واضح یک ماده ایمنی است. همچنین اگر دید خیره کننده ای دارید که می خواهید از آن بیشترین استفاده را ببرید، نرده های شیشه ای بدون قاب بهترین گزینه برای شما هستند. این نرده های شیشه ای، دارای پنل های شیشه ای و بدون قاب حاشیه ای هستند و امکان مشاهده مناظر را فراهم می کنند.

پرسش و پاسخ متداول

در عصر حاضر معماران و طراحان به این نتیجه رسیده‌اند که از متریال شیشه به دلیل شفافیت ذاتی که دارد هرچه بیشتر در عرصه دکوراسیون داخلی و خارجی استفاده کنند. نرده شیشه‌ای یکی از آنهاست.

نرده های شیشه ای از بسیاری جهات ایمن تر از نرده های معمولی هستند. طراحی نرده های شیشه ای به حدی بهبود یافته است که به طور مداوم روش هایی برای ایمن سازی هر چه بیشتر این موارد ارائه می شود.

جان پناه شیشه ای فیکس پوینت با یراق فولاد ضد زنگ (stainless steel) شماره 304 گرد از کناره‌ها به دیوار بولت می‌گردد و در واقع شیشه‌ها و پله‌ها در یک راستا قرار می‌گیرند.

سرعت اجرایی نرده شیشه‌ای اسپیگوت به نسبت باقی مدل‌ها بالاتر است. این نرده‌ها از تلفیق شیشه‌های تک لایه یا دو لایه لمینت و یراق استیل u شکل ایستاده که از بالا شیشه را مهار کرده و از پایین در زمین بولت می‌شود، تشکیل شده است.

نمونه‌کارهای نرده شیشه‌ای تتراگلس